У прихильників якісної україської літератури свято. Роман Марії Матіос покажуть на львівській сцені театру ім. Заньковецької 28-29 травня.
Раніше роман інсценізовували на сценах Чернівецького та Черкаського театрах.
Марія Матіос величають «найбільш плідної письменниці України». Критика її називає як не «чортиком, що вискочив із табакерки», то «грант-дамою української літератури».
Найбільшу популярність здобули її книжки:
«Щоденник страченої»
«Нація»
«Бульварний роман»
«Життя коротке» (2001)
«Фуршет» від Марії МАТІОС (2003)
«Солодка Даруся» (2004) за цей роман письменниця здобула Шевченківську премію
Як умру, то поховайте Мене на могилі, Серед степу широкого, На Вкраїні милій, Щоб лани широкополі, І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий… Т. Г. Шевченко
Здається, що про українського пророка нам вже все відомо: як і коли, де та з ким, за що і навіщо… Написано сотні книжок, ще більше наукових праць, знято телевізійні передачі, зібрано величезну кількість матеріалів, скликано немало круглих столів для обговорення та дискусії. Але то і є особливість генія – його життя та творчість не піддається 100 відсотковому вивченню та повному і кінцевому дослідженню. Завжди лишатиметься щось невідоме та загадкове, іноді містичне, навіть для вузького кола дослідників… Вінцем життя поета стала його смерть, зокрема події, що стосуються перепоховання на схилах Дніпра. Місця, яке було зазначено у відомому “Заповіті”. Мало кому відомі факти постають перед нами у новому світлі. Ми знову й знову дізнаємось та переосмислюємо невідомі сторінки з життя та творчості Т.Г. Шевченка. І врешті, не перестаємо захоплюватись невичерпним колодязем творчості, прагнень та любові поета до рідної України… 22 травня 1861 року був перепохований Тарас Григорович Шевченко на березі Дніпра близь м. Канів, і, таким чином, виконано його заповіт. Молодь надавала цьому великого значення, оскільки це була перша зустріч поета з народом і цей день перетворився на свято. В радянські часи творчість Шевченка піддавалася викривленню, а студенти, які брали участь в святкування 22 травня переслідувалися. Хто краще розповість про справжнього Українця, як не людина, яка була свідком радянського викривлення творчості Шевченка? Ведучий заходу Євген Олександрович Сверстюк - видатний сучасний український публіцист і літературознавець, активний учасник національно-демократичного руху, Лауреат премії ім. Т.Г. Шевченка, - безпосередньо зазнав репресій від тоталітарної влади за спробу об’єктивного дослідження життя та творчості Шевченка. 21 травня 2008 року о 18. 00. у Київському міському будинку вчителя (м.Київ, вул. Володимирська, 57, третій поверх, Молодіжна зала, ст. м. “Університет”) відбудеться літературно – мистецький вечір, присвячений невідомим загалу сторінкам життя Великого Українця – Т. Г. Шевченка.
Останнім часом активізувалися антиукраїнські сили, використовуючи засоби масової комунікації для здійснення психологічного тиску на свідомість українців. Зокрема відверті нападки російських можновладців на Президента та Уряд України стосовно прагнення нашої країни інтегруватися в Європейські та Північно-Атлантичні структури широко тиражується в засобах масової інформації.
Колі'ївщина — велике національно-визвольне повстання проти польського гніту в Правобережній Україні 1768 року. Очолив це повстання виходець із запорозської бідноти Максим Залізняк, а його найближчим сподвижником став Іван Гонта. Коліївщина стала найвищим етапом гайдамацького руху.
Написав Віктор ЧАБАНЕНКО,
професор, доктор філологічних наук, м. Запоріжжя
Четвер, 10 квітня 2008, 08:57
У культурному і суспільно-політичному житті України ХХ століття постать Олеся Гончара, без сумніву, знакова. Здається, не було жодної проблеми в житті, на яку б він не звернув уваги, на яку б не реагував з усією силою своєї пристрасної душі. Та найпекучішою проблемою для нього була доля рідної мови. Виступи автора “Тронки” й “Собору” про мову відомі нашій громадськості давно. Особливо запам’яталася його стаття “Цвіт слова народного”, написана 1976 року. А тепер маємо опубліковані “Щоденники” О. Гончара, в яких теж знаходимо чимало висловлювань із мовних питань.