Натхненники анімаційного фільму «Лис Микита» - голова Товариства «Просвіта» Павло Мовчан і постановник Володимир Кметик дали інтерв'ю «Радіо Ера».
15 червня 2007 року голова Товариства «Просвіта» Павло Мовчан і директор товариства Фрески Володимир Кметик завітали в студію «Радіо Ера» і в прямому ефірі розповіли про створення анімаційного фільму «Лис Микита» за однойменним твором Івана Франка.
Павло Мовчан наголосив на присутності в фільмі національного матеріалу і фольклорних джерел. Відштовхуючись від мандрівного сюжету, Іван Франко створив фантастично наближену до нашого часу поему-казку. Це підтвердив 26-серійний фільм, виготовлений на замовлення Всеукраїнського Товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.
«Це фільм і для дорослих, і для молодших, і для найменших, - розповів Павло Мовчан. Ми в очікування, що нас підтримають не тільки телевізійні канали, а й держава». А Володимир Кметик наприкінці розмови додав, що «на одному з центральних телеканалів» в серпні протягом трьох тижнів буде показано всі 26 серій «Лиса Микити» (ефір - близько 23-ї години). Телепрем'єра відбудеться в дні, коли святкуватиметься річниця дня народження Каменяра.
У фільмі звучить «мовне багатство, яке для нас нерозкрите», впевнений Павло Мовчан. Він вважає, що мова Івана Франка і галицький діалект ще не засвоєні як слід. Фільм є поверненням до мовних ресурсів, причому вони можуть особливо зацікавити наймолодшу аудиторію.
Володимир Кметик зізнався, що фільм створено саме завдяки «Просвіті» і особисто Павлові Мовчану. «Такий великий проект в Україні ніколи не виготовлявся» - додав він. Робота тривала рівно рік, у три зміни.
Серед подальших планів «Просвіти» - перевидання поеми-казки «Лис Микита» Івана Франка (з малюнками головного художника однойменного фільму Едуарда Кирича) та запуск у виробництво анімаційного фільму «Тарас Бульба».
Проривом у національній анімації назвав голова Товариства «Просвіта» ПавлоМовчан анімаційний фільм “Лис Микита» на його презентації у київському кінотеатрі«КіноПалац» 13 червня 2007 року. Фільм тривалістю 405 хвилин (26 серій) створений київським ТОВ «Фрески» на основі поеми-казки Івана Франка «Лис Микита». Це перший мультсеріал за часів незалежної України.
Знайомлячи пресу з творчим колективом, Павло Мовчан не скупився на похвали. Він,зокрема, сказав: “Треба мати звитягу, аби приступити до цього проекту. Завдяки присутності і згоді Мирослава Скорика - українського генія - цей фільм набув особливого звучання”. Геніальним він назвав також бачення головного художника Едуарда Кирича, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка. Озвучили персонажів народний артист України Анатолій Паламаренко із сином Олексою. За Івана Франка читав бандурист Андрій Чаюк.
На презентації був присутній онук Каменяра – Ролан Франко. Він разом з творцями фільму підкреслив глибину сатири обох творів – поеми-казки й анімації. В основу фільму лягла авторська (четверта) редакція твору Івана Франка з бойківськими діалектами.
Прем‘єрою фільму став перегляд годинного фрагменту з 1-12 серій. Публіка сприйняла побачене схвально й відзначила актуальність побаченого. Наприклад, багато емоцій викликав голова суду - старезний «осляка», що 5 років як оглух. Симпатію викликає правдивість фільму, в якому немає суто позитивних персонажів. Музичне оформлення стрічки Мирослав Скорик назвав «компілятивним»: оригінальна музики композитора звучить поряд з відомими хітами «АВВА», Патрисії Каас, «Братів Гадюкіних», «Океану Ельзи». Ролан Франко на запитання про музичне оформлення стрічки зауважив: «Я би дав більше фольклору».
Директор товариства “Фрески” Володимир Кметик (продюсер і постановник фільму,колишній віце-президент Національної телекомпанії України) впевнений, що 26-серійний “Лис Микита” невдовзі буде показаний на українських телеканалах.
Рідна та мова, яка вироблена рідним народом на його споконвічній землі і пристосована саме до його умов існування, до його менталітету, до його способу думання. Вона є рідною не тільки для всього народу, а й для кожного окремого індивіда, що належить до цього народу, незалежно від того, з якою мовою йому довелося зіткнутися при появі на світ. Рідна мова ― це мова предків і рідної землі.