Доля української мови - то є водночас й доля української держави й нацiї.
[Iгор Лосєв]

РЕКЛАМА

Останні новини

Написав Олексій 16-08-2015
2015-08-16-09-10-13Коли певною мовою перестають спілкуватися діти — це свідчить про серйозну загрозу...
Написав Анатолій Пікуль 04-09-2013
-revolution-ukraine- Багато хто з нас розуміє, що щось у нашій країні йде не так. Але не знає, як цьому...
Написав Ольга Пугач 06-11-2012
2012-11-13-14-03-20 Пам’яті Ростислава Івановича ДОЦЕНКА – письменника, перекладача,...
Написав КУЦЕНКО Григорій Петрович 26-10-2012
-75- 75 РОКІВ ТОМУ. 27 (13 за старим стилем) жовтня 1937 р. САНДАРМОХ...
Написав Тарас Ковальський 06-04-2012
-lr Ретроспектива почнеться 26 квітня 2012 року Показ фільмів режисера Івана...
Написав Тарас Ковальський 06-04-2012
2012-04-06-17-06-00 Незважаючи на поширене переконання «Кіно – вигадка, яка не впливає безпосередньо...
Написав Тарас Ковальський 28-03-2012
-c------- Сайт www.inthefog-movie.com розповідає про другий ігровий фільм режисера Сергія Лозниці,...
Написав Тарас Ковальський 15-03-2012
l-r---- 14 березня 2012 року (в середу) «Україна молода» опублікувала матеріал Валерія...
Написав Тарас Ковальський 27-02-2012
l-r- В лютому 2012 року в науковий обіг надійшла книга відомого мистецтвознавця Миколи...
Написав Ольга Пугач 26-02-2012
2012-02-26-20-02-44 Було це у перші роки відновлення української незалежності. У пошуках сонця та...
Написав Новинар 22-02-2012
q-140q- "Чардинін 140" – серія ретроспективних показів формату "німе кіно + жива музика", у...
Написав Тарас Ковальський 08-02-2012
stus-i-vinnychyna У свідомості багатьох Василь Стус народжений  і вихований Донеччиною, її...
Написав Новинар 06-02-2012
-q-q Запрошуємо на прем’єрний показ документального фільму Віталія...
Написав Ольга Пугач 04-02-2012
2012-02-04-18-36-25 Шановне товариство! Пропонуємо вам познайомитись з однією з багаточисельних...
Написав Новинар 03-04-2011
2011-12-08-16-15-05   В Україні про вердикт Венеціанської комісії щодо коаліційного...
Роман крику зболеної душі Друк e-mail
Написав Оксана   
П'ятниця, 03 жовтня 2008, 09:45
30 вересня у Будинку письменників України відбулася презентація книги „Чорний бумер” відомого письменника, заслуженого діяча мистецтв України, голови об’єднання драматургів НСПУ, заступника голови ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, професора Василя Фольварочного (К., ВЦ „Просвіта”).

В романі показано закулісні ігрища тих, що рвуться до високих урядових годівниць, аби зробити Україну своїм закритим акціонерним товариством і торгувати нею оптом і вроздріб. Новий чорний бумер і посаду головного сексопатолога країни для обслуговування імпотентів владного Олімпу отримує у романі головний сексопатолог області Влад Гикавий, довірена особа кандидата в Президенти від партії радикалів – це і є однією із сюжетних ліній гостропроблемного сучасного роману Василя Фольварочного.
Відкриваючи поважне зібрання, в якому взяли участь письменники, літератори, діячі науки і культури, Член Головної ради ВУТ „Просвіта” ім. Т.Шевченка, письменник Олександр Шокало привітав Василя Фольварочного з виходом роману та зазначив:
– „Чорний бумер” Василя Фольварочного – це твір, у якому висміюється весь той абсурд, що коїться сьогодні в нашій країні. Письменник, як справжній майстер і талановитий драматург, зумів показати нашу дійсність такою, якою вона є насправді. У гротескному та іронічно-саркастичному викладі Василь Іванович зображує українця у цій дійсності. Оскільки Василь Фольварочний драматург, він залишається вірний трагікомедії. Образи у його романі реальні та живі, їх можна розпізнати. У натуральності та здоровому сарказмі знаходимо основу для переживання сучасності. Скільки у творі всього розкрито, лише людина із сильною психікою могла це зробити. Автор є мудрим спостерігачем та справжнім українцем, він дав своє бачення всьому, що відбувається у керівних колах нашої країни.
Письменник Петро Осадчук наголосив, що Василь Іванович Фольварочний, незалежно від умов, незалежно від того де і на якій посаді працював, продовжував трудитись у різних жанрах літератури – і у прозі, і в поезії, і в драматургії. Також Петро Ілліч відзначив важливість присутньої у творі краєзнавчої та історичної інформації, змалювання міжнаціональних відносин.
Василь Василашко, відповідальний секретар Товариства „Знання України”, член НСПУ, поет висловив своє задоволення щодо появи в українській літературі професійного роману. Він також говорив про те, що у „Чорному бумері” об’єктивно показано ті речі, про які пересічні українці лише здогадуються, але не знають. На думку Василя Василашка, роман подібний до політичного роману, який має цікавий захоплюючий сюжет, дає можливість зазирнути за лаштунки політичних діячів.
Професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, завідувач кафедри української літератури Юрій Ковалів зробив детальний аналіз нового видання. Як літературознавець, він відзначив присутність у романі почерку драматурга в динамічних епізодах.
Керівник агенції „Книги пам’яті України” Роман Вишневський відзначив, що поява роману Василя Фольварочного „Чорний бумер” – непересічна подія в українській літературі. Михайло Наєнко, відомий український літературознавець, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка довів, що цей роман є портретом своєї епохи, подібна література, у якій змальовуються персонажі-сучасники, „живе” довго і завжди користується популярністю читачів.
Про те, що у художник Андрій Вишневський зробив гарне поліграфічне оформлення книги із сучасним європейським дизайном відзначила письменниця Валентина Козак.
Щирі побажання та слова підтримки й гордості за свого батька прозвучали від одного з перших читачів роману - Ігоря Фольварочного, сина Василя Івановича, а також філолога, науковця, педагога: „Я пишаюся, що мій батько написав такий твір! Я вітаю його з тим, що він відбувся як романіст! По таких творах наступні покоління будуть робити висновки про наше сьогодення, по тих героях, що описуються в них, буде уявлятися сучасний українець.”
Письменник Олександр Грек зазначив, що Василь Фольварочний розкрив досить глибоко питання сучасних хвороб суспільства, що є абсолютно правильним, адже здоров’я нації в наш час особливо актуальне.
Присутні мали змогу почути історію народження роману від людини, яка з перших хвилин спостерігала за кропіткою працею свого чоловіка, відомої письменниці Тетяни Пишнюк-Фольварочної.
Генералом у драматургії назвав Василя Фольварочного драматург Валерій Герасимчук.
Скільки почуто позитивних відгуків та схвалень на адресу роману „Чорний бумер” Василя Фольварочного. Без сумніву, кожен читач на сторінках цієї книги знайде безліч корисного, інтригуючого й цікавого.
Та, на жаль, ця вагома книга вийшла накладом лише 1000 примірників, а тому не зможе потрапити до більшості бібліотек.
- Це роман крику і болю. Не можна сьогодні спокійно спостерігати за подіями, що відбуваються у нашій державі. Я працював у адміністрації п’ять років і виніс звідти лише враження та біль у серці. Ці враження й знайшли своє відображення в романі, - розповів автор презентованої книги Василь Фольварочний. Також він поділився з присутніми своїми творчими планами. Зокрема, письменник працює над циклом романів про „майдан” УНР, про добу Петлюри, Грушевського, Винниченка. Він знову підніматиме вистраждані та зболені питання, які постають в історії знову, лише з новими обличчями.
Мова твору проста, багата на риторичні ствердження та вигуки, в ній нема підтексту чи умовчання. Діалоги роману органічно пов’язані з етико-естетичними проблемами, що зумовлює гостроту й пафос авторської ідеї. Роман має кілька сюжетних ліній, в яких діють головні герої: Ярина Явір, Влад Гикавий, Діана Пазюк, Мойсей Клейман та ще багато інших персонажей.
Крах ілюзій, пов’язаних із Помаранчевою революцією, більшість українського суспільства сприйняла не просто болюче, а з трагізмом. Егоїзм, бездуховність, міщанська мораль стають об’єктом зневаги, кепкування й критики. Саме реалістичний опис такого негативного суспільного життя і домінує у романі Василя Фольварочного.
Уже з’явилися перші рецензії на новий роман, презентація, точніше, за висловом автора – хрестини якого відбулися. Пишуть земляки письменника, літературознавець Тетяна Дігай та  заслужений діяч мистецтв України Богдан Мельничук: „Письменника Василя Фольварочного можна назвати продовжувачем традицій „натуральної школи”, основоположником якої (за Дмитром Чижевським) є Микола Гоголь, а на Заході — Т. А. Гофман („Берлінські оповідання”), поляк Ю. Крашевський („Уляна”). Пристрасна думка письменника не може миритися з хворобами суспільства, він різко засуджує ганебні пристрасті можновладців, їх злочинність й аморальність, зажерливість, паразитизм та пихатість, він бачить без прикрас реальну сучасну дійсність і засобами гротеску відображає її глибинні процеси. Нинішня Україна, на думку письменника, конкретизовано злочинна. Є всі підстави вважати, що відповідь на питання — „хто винен” у цьому, ми отримали. А от — „що робити?” Головні герої покидають Україну. А що робити тим, хто залишився, тобто нам із вами? Історія світової літератури свідчить — чим точніший, достовірніший контекст художнього твору, тим більша його цінність для наступних поколінь. Автор історичних романів Вальтер Скотт пошанований в Единбурзі як національний герой, бо саме з його творів земляки вивчають середньовічну історію своєї країни. Як на нашу думку, роман Василя Фольварочного „Чорний бумер” вартий відзначення Національною премією ім. Т. Шевченка”.
Книгу „Чорний бумер” не можна просто гортати. Її потрібно читати і перечитувати, бо за кожним рядком — життя України й українців. Цінними є такі письменники як Василь Фольварочний, які сміливо, завдяки своєму таланту та майстерності, висвітлюють у своїй творчості всю правду та гіркоту буття Української держави.

Оксана Сяба

 

Просвітянські видання

Василь Чепурний

Акурайку

Категорія: Просвітянські видання

Максим Рильський, Максим Рильський

Життя духовного основа

Категорія: Просвітянські видання

Ніна Солтановська, Ніна Солтановська

"Хто ми?"

Категорія: Просвітянські видання

Ніна Вітушко, Ніна Вітушко

"Просвіта" - наша доля

Категорія: Просвітянські видання


Книги ВЦ "Просвіта"

Цей день в українській історії

14 червня 1931
Помер Вячеслав Липинський
український історик, громадський діяч, теоретик гетьманату (нар. 1882)
14 червня 1891
Народився Євген Коновалець
полковник Армії УНР, командант корпусу січових стрільців, командант УВО, голова Проводу Українських Націоналістів († 1938).
Переглянути всі події.

Авторські блоги

Друзі сайту

Всеукраїнська тижнева газета Сіверщина Молода Просвіта
МВарта Просвіта
НСПУ Портал Українців Одещини

Читайте також:

relatedArticles

©2007 - 2024 Вільний просвітянський портал "Просвітянин". Всі права захищено.
Дизайн розроблено Avis. Кооринатор сайту - Ольга Пугач. Адміністратор - Анатолій Пікуль
Hosted by OpenPortal
Вся інформація, що розміщена на сайті, взята з відкритих джерел.
[Vox.com.ua] 
Портал українця